تشخیص نوع موهای سر یک امر مهم است که برای استفاده از تمام محصولات مراقبت از مو، نیاز هست که از نوع موهای خود مطلع باشید. اگر علاقه مند به تشخیص نوع موهای سرتان هستید ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با انواع مو آشنا شوید و رسیدگی بهتر و دقیق تری به موهای خود داشته باشید. برای آشنایی با ویژگی های انواع مو در این مطلب با ما همراه باشید.

انواع مو و ویژگی آن ها

وقتی صحبت از انواع مو می شود، حتما فکر می کنید که انواع مو در موهای صاف و یا فر خلاصه می شود. آنچه ممکن است متوجه نشده اید این است که در واقع دوازده نوع مو مختلف وجود دارد که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خودشان هستند و اگر جنس مو خود را بدانید به راحتی می توانید از آنها مراقبت کنید. به طور کلی انواع مو در 4 قسمت تقسیم بندی می شوند :

 • موهای صاف
 • موهای موج دار
 • موهای مجعد (فرفری)
 • موهای خیلی فر و وزوزی

انواع موها

موهای صاف

موهای صاف یکی از رایج ترین انواع مو بین زنان می باشد که برای مراقبت از آنها باید به طور مداوم از نرم کننده ها استفاده کنید تا حالت صاف و مستقیم موها حفظ شود. همچنین یکی از دلایل داشتن موهای صاف این است که پوست سر شما بیش از حد چرب بوده و به همین دلیل باعث صاف شدن موهایتان می شود. اگر قصد دارید موهای صاف خود را حالت بدهید بهترین زمان بعد از شستشو سرتان می باشد زیرا میزان چربی پوست سر کاهش یافته و راحت تر می توانید به موهای صاف خود حالت بدهید. موهای صاف در اصل دارای 3 زیر مجموعه نیز می باشد که شامل :

 • نوع 1A : این مدل از موهای صاف ، موهایی نازک ، نرم، براق هستند.
 • نوع 1B : این نوع مو کمی صخیم تر از مدل قبلی است و حجم دهی و حالت دادن آن آسان تر است.
 • نوع 1C : این نوع از موی صاف، درشت ترین و ضخیم ترین مدل موی صاف است . با توجه به زبر بودن و مجعد بودن این مدل مو، حالت دهی به آن نیز کمی دشوار است.

موهای موج دار

اگر موهایتان حالت فر دارد اما تار موهایتان بیشتر شبیه S  می باشد بنابراین جنس موهایتان موج دار بوده. موهای موج دار یکی دیگر از انواع مو بوده که بسیار شیک و جذاب می باشد. حالت دادن به این نوع مو کمی آسان بوده و پوست سر معمولا نه خشک است و نه چرب. مانند موهای صاف، موهای موج دار نیز شامل چند زیر مجموعه می شوند :

 • نوع 2A : در این نوع موها  به سبک ظاهر طبیعی ساحلی یا موج دار است . تار موها معمولا نازک بوده و حالت دادن به آنها آسان می باشد. اگر چنین مویی دارید، مدل مو لایه ای برای شما عزیزان بسیار شیک و جذاب می باشد.
 • نوع 2B : این نوع مدل مو کمی وزتر و ضخیم تر از نوع 2A می باشد. برای حالت دادن به این نوع مدل مو باید حتما از سشوار، اتومو و یا نرم کننده استفاده کنید. به یاد داشته باشید برای حالت دادن به موهای وز و فر بهتر است به جای استفاده از حرارت از نرم کننده ها و سرم مو استفاده کنید تا چربی پوست سر نیز حفظ شود.
 • نوع 2C : این نوع مو ضخیم ترین نوع از مدل مو موج دار می باشد که برای حالت دادن به آن باید از سشوار و یا اتومو استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که پوست سر خود را بیش از حد خشک نکنید. همان طور که می دانید استفاده بیش از حد از سشوار و اتومو باعث خشکی موهایتان می شود.

موهای فرفری

موهای فرفری یکی از جذاب ترین و شیک ترین انواع مو می باشد که وقتی خیس می شوند صاف شده اما با خشک کردن، دوباره به حالت فر باز می گردند. اگر چه منظم کردن موها در بعضی مواقع دشوار است اما اصلا نیازی نیست که هر روز موهایتان را بشویید زیرا موهایتان خیلی خشک تر از موهای صاف است. اگر از موهای فرفری خود خسته شده اید بهتر است یک مدل مو کوتاه فر را امتحان کنید که نیاز به مراقبت کمتری نیز دارد و می توانید ظاهر خود را چند برابر جذاب کنید. موهای فرفری نیز مانند انواع مو دیگر دارای زیر مجموعه است که شامل موارد زیر می شود :

 • نوع 3A : این مدل مو نازک ترین و شکننده ترین نوع موهای مجعد و فر است.
 • نوع 3B : موهای شما در این حالت نه خیلی ظریف و نه خیلی صخیم هستند. با یک محصول مرطوب کننده و مراقبتی از موها، می توانید استایل زیبای آن را به بهترین شکل حفظ کنید.
 • نوع 3C : این نوع مو دارای فر و پیچ و تاب بسیار تنگ است. برای حالت دادن به این نوع مدل مو از نرم کننده استفاده کنید.

چگونه فر مو ایجاد می شود؟

ظاهر مو از نظر ساختاری خیلی ساده است. ساقه که خارج از پوست سر قرار دارد و ریشه. مو در اصل از پروتئین محکمی به نام کراتین تشکیل شده است. مقدار کراتین ها و سایر پروتئین ها در سلول های فولیکول مو تنظیم می شوند. تمام این پروتئین ها بخشی از ساختار مو هستند و حاوی اتم های سولفور (گوگرد) می باشند. هنگامی که دو اتم سولفور جفت شده و به هم می پیوندند، تشکیل یک پیوند بین پروتئینی می دهند. تشکیل همین پیوندهای بین مولکولی است که سبب ایجاد فر در موهای شما می شود و هرچه تعداد این پیوندها بیشتر باشد، شما موهایی فر تر خواهید داشت.

اگر دقیقاً نمی­ دانید که موهایتان در کدام دسته بندی مو قرار دارد، دفعه بعدی که موهایتان را شستید، بدون اینکه از محصولات بعد از حمام روی موهایتان استفاده کنید، اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی و با هوا خشک شود. حال طبق دسته بندی هایی که در ادامه گفته می شود، می توانید نوع موهای خود را تعیین کنید.

موهای خیلی فر و وزوزی

این نوع مو دارای فرهای بسیار محکم و بافت نسبتا درشت است. موهای وزوزی تنها نوع مویی می باشد که روش نگهداری از آنها سخت و وقتگیر بوده و بیشتر خانم ها ترجیح می دهند موهای خود را کوتاه نگهدارند. موهای وزوزی نیز مانند سایر انواع مو شامل چند زیر مجموعه می شود :

 • نوع 4A : این نوع مو، موهای نازک و سفتی هستند و به خاطر سفت و محکم بودن ممکن است ضخیم به نظر برسند.
 • نوع 4B : این نوع مو، بیشتر حالت فر Z دارند تا S  و این نوع موها نرم هستند و در عین حال ضخیم تر از مدل A4 هستند.
 • نوع 4C : این نوع موها، فرهای ریز و حالت Z  دارند و موها کاملا یکدست فر هستند.

ضخامت مو

ضخامت مو می کنیم، دقیقاً منظورمان قطر تارهای مو است. ضخامت تار مو است که تعیین می کند، موهایتان تا چه حد حالت پذیر است و اینکه چطور در برابر محصولات مراقبت مو از خود واکنش نشان می دهد. به طور کلی موها می توانند دارای 3 نوع ساختار متفاوت باشند: نازک، متوسط و ضخیم.

موها را از نظر ضخامت می توان به سه دسته تقسیم نمود:

 • موهای نازک
 • موهای معمولی (نرمال)
 • موهای ضخیم

ضخامت مو

مو های نازک

موهای نازک به موهایی گفته می شود که از حد طبیعی نازک تر بوده و لطیف بودن آنها را می توان با مشاهده و یا لمس کردن تشخیص داد.

مو های معمولی (نرمال)

موی معمولی به مویی گفته می شود که دارای ضخامتی متوسط باشد. موهای معمولی در مقابل مواد شیمیائی مقاوم می باشند و بعد از رنگ یا دکلره معمولاً حالت و زبری موهای ضخیم را پیدا می کنند.

مو های ضخیم

این نوع موها با نگاه و یا لمس کردن کاملاً شناخته شده و از موی طبیعی ضخیم تر می باشند.

چگونه ضخامت مو را تشخیص دهیم؟

راحت ترین و در دسترس ترین روش تشخیص ضخامت مو این است که، یک تار موی خودتان را از برس سرتان برداشته و بر روی یک سطح صاف و هموار قرار دهید. یک رشته نخ خیاطی معمولی (ترجیحاً همرنگ تار مو) را به اندازه تقریبی تار موهایتان بریده و در کنار تار مو قرار دهید. اگر موهایتان نازک تر از نخ خیاطی به نظر می رسید، پس شما موهایی نازک دارید. اگر ضخامت موی شما بیشتر از نخ بود، پس احتمالاً دارای موهایی ضخیم هستید. هرچیزی بین این دو، نشان می دهد که دارای موهایی با ضخامت متوسط هستید.

همچنین می توانید ساختار موهایتان را با بررسی مدت زمانی که موهایتان حالت خود را به خوبی حفظ می کند، تشخیص دید. موهای نازک اغلب لخت هستند و نمی توانند به خوبی فر (ایجاد شده توسط دستگاه فر کننده مو) را حفظ کنند. موهای با ضخامت متوسط معمولا به راحتی حالت می گیرند و برای مدت طولانی تری می توانند این حالت را حفظ کنند. موهای ضخیم معمولا برای مدت طولانی می توانند فر را حفظ کنند، اما اغلب به سختی حالت می پذیرند و انعطاف پذیری کمی دارند.

منافذ مو

منظور از منافذ، توانایی مو در جذب رطوبت و مواد موجود در محصولات بهداشتی مرتبط با مو است. اگرچه منافذ مو برخلاف بافت و ساختار مو، چندان مورد توجه افراد نیست، اما دانستن اینکه منافذ موهایتان چگونه است، کمک می کند که به راحتی تعیین کنید که باید از چه محصولاتی برای مراقبت از موهایتان استفاده کنید.

یکی از راحت ترین روش های تعیین اینکه موهایتان تا چه اندازه متخلخل است، این است که یک تار موی خود را درون یک ظرف آب بیاندازید. اگر موهایتان غرق شد و در ته ظرف قرار گرفت، پس موهایتان کاملا متخلخل است و به سرعت رطوبت را جذب خودش می کند. اگر موی شما درون آب غرق شد اما در میان آب غوطه ور ماند و به ته ظرف نرسید، پس دارای موهایی کاملا متعادل و نرمال در میزان منافذ هستید. در نهایت، اگر مو در بالای آب غوطه ور ماند، پس منافذ موهایتان بسیار کم بوده و به سختی رطوبت را در خود جذب می کند.

منافذ مو

مو با منافذ زیاد

به طور کلی، موهای دارای منافذ زیاد، به علت تخلخل و شکستگی های زیاد اطراف کوتیکول (بیرونی ترین لایه ساقه مو)، مستعد آسیب بیشتری هستند زیرا به سرعت مواد شیمیایی موجود در محصولات مو را جذب خود می کنند. از طرف دیگر، این نواحی آسیب دیده اطراف کوتیکول، سبب می شوند که رطوبت مو به سرعت از بین برود و موهایی خشک و شکننده باقی بمانند. برای اینگونه موها، بهتر است که از حالت دهنده های حرارتی (مانند اتوی مو) و استفاده از مواد شیمیایی تند و بی کیفیت، که سبب خشک تر شدن و آسیب دیدن بیشتر مو می شوند، اجتناب شود. در عوض بهتر است از ماسک موهای مغذی، روغن ها و محصولات مراقبت از موی با کیفیت که رطوبت اضافه به موها تزریق می کنند، استفاده کرد. این امر سبب بسته شدن منافذ کوتیکول ها شده و از آسیب های آتی جلوگیری می کند.

مو با منافذ نرمال

موهای دارای تخلخل نرمال، کمتر مستعد آسیب دیدن هستند. این گونه موها مقدار متعادلی از رطوبت را جذب خود می کنند. اگر دارای چنین موهایی باشید، بعد شستن آن ها، حسی مرطوب اما نه چسبنده روی مو خواهید داشت. این نوع از مو نیاز به مراقبت خاصی نداشته و معمولاً انواع مو بر روی آن ها به خوبی باقی می ماند.

 مو با منافذ کم

این گونه موها معمولاً دیرتر از دو نوع دیگر خشک می شوند. به طور کلی، موهای با منافذ کم، موهایی هستند که از جذب آب یا رطوبت به درون تارهای مو جلوگیری می کنند. بزرگ ترین مشکل در این نوع موها جذب کم محصولات استفاده شده، به درون موها است. در موهای با تخلخل کم، آب تمایل دارد که بر روی موها باقی بماند و محصولات مورد استفاده برای مراقبت از مو، به جای اینکه به داخل مو نفوذ کنند در لایه بیرونی آن باقی می مانند. در این حالت، معمولاً موها پس از شستشو به مدت طولانی تری مرطوب باقی می مانند و حسی چسبنده روی سر ایجاد می کنند.

قابلیت کشسانی مو

قابلیت کشسانی یا الاستیسیته مو، به معنی طولی است که یک رشته مو می تواند کش بیاید، قبل از اینکه به حالت اولیه خود برگردد. این مشخصه یکی از نشانه های بسیار مهم سلامت مو است. مو با قابلیت کشسانی بالا، دارای درخشندگی زیاد و جهش خوب است و به عنوان قوی ترین نوع مو شناخته می شود.

قابلیت کشسانی مو

برای اینکه بتوانید قابلیت کشسانی موهایتان را بررسی کنید، یک تار مو را بگیرید و از دو طرف تا جایی که می توانید بکشید. بسته به نتیجه به دست آمده، میزان کشسانی موهای شما در سه دسته بندی مختلف می تواند جای بگیرد.

قابلیت کشسانی زیاد

اگر موهای شما به میزان زیادی کش آمد بدون اینکه فوراً پاره شود، نشان دهنده این است که موهای شما قابلیت ارتجاعی بالایی دارد. این بدین معنی است که شما موهایی قوی دارید. مو با قابلیت کشسانی بالا، هنگامی که مرطوب باشد، می تواند تا 50 درصد طول خودش کش بیاید. اغلب موهای ضخیم دارای خاصیت ارتجاعی بالاتری هستند.

قابلیت کشسانی متوسط

اگر موهای شما قبل از پاره شدن تا حدودی کش آمد، این نشان دهنده قابلیت کشسانی متوسط است. اکثر خانم ها دارای موهایی با خاصیت ارتجاعی متوسط هستند. افراد دارای اینگونه مو، با استفاده از ماسک های طبیعی مو و روغن های مو، می توانند به موهای خود استحکام ببخشند.

قابلیت کشسانی کم

اگر مو بلافاصله پس از کشیدن پاره شد، یعنی قابلیت کشسانی پایینی دارد. موهای با خاصیت ارتجاعی کم، تمایل بیشتری به شکستن و خم شدن دارند. اینگونه موها نیاز به استفاده از محصولات مراقبت از مو با کیفیت دارند. استفاده از مواد شیمیایی نظیر رنگ و دکلره باعث کاهش قابلیت کشسانی مو می گردد. برای بهبود قابلیت ارتجاعی این نوع موها، استفاده از شامپوهای تقویت کننده کوتیکول های مو توصیه  می شود.

انواع مو از نظر چرب و یا خشک بودن

تعیین نوع مو از لحاظ چرب و یا خشک بودن آن تا حدودی سخت است، به خصوص اینکه با وجود انواع شامپوهای مختلف موجود در بازار، این کار سخت تر شده است. افراد دارای موهای خشک به دنبال محصولات مرطوب کننده قوی یا ترمیم کننده هستند، در حالی که افراد دارای موهای چرب به دنبال شامپوهای درخشان کننده و پاک کننده عمقی هستند. در اکثر مواقع، نوع مو کاملاً وابسته به شرایط پوست سر است. عوامل دیگری نیز بر نوع مو تاثیرگذار هستند، نظیر ژنتیک، بهداشت فردی، هورمون ها و تغذیه فرد، اما جنسیت، بلندی و کوتاهی مو تاثیری بر چرب و یا خشک بودن مو ندارد.

موهای چرب

وضعیت موهای شما به شدت به میزان تعادل بدن شما وابسته است. مکانیزمی در بدن انسان به نام “واکنش منفی” وجود دارد که تغییرات در شرایط داخلی بدن را تشخیص می دهد. اگر بدن تغییری در وضعیت داخلی خود را تشخیص دهد، پاسخی فیزیولوژیکی در جهت جبران آن تغییر و ایجاد تعادل می دهد.

موی چرب یک مثال خوب برای مکانیزم واکنش منفی است، یعنی بدن برای جبران کمبود رطوبت یا همان خشکی پوست سر، چربی اضافه تولید می کند. این چربی به نام سبوم شناخته می شود که ترکیبی از اسیدهای چرب و سلول های پوستی مرده است.

همچنین، پوست سر چرب به دلیل عدم تعادل در هورمون بدن نیز به وجود می آید. عدم تعادل هورمونی به دلایل مختلفی نظیر بارداری، استفاده از داروهای هورمونی نظیر داروهای نازایی و استروئیدها و تغییرات هورمونی در فرآیند رشد هر شخص می تواند رخ دهد. تحقیقات نشان می دهند که پوست سر چرب در نتیجه مصرف ویتامین B-2 و اسیدهای چرب نیز می تواند به وجود آید. برخی گمان می کنند که وراثت مهمترین عامل تعیین کننده پوست سر چرب است، اما هنوز این مسئله به طور علمی به اثبات نرسیده است.

مراقبت از موهای چرب

پوست سر چرب می تواند منجر به ایجاد شوره گردد که در نتیجه آن، ظاهری کثیف و آشفته و با بوی نامطبوع برای پوست سر و پیشانی، مخصوصاً در افراد دارای موهای صاف و نازک ایجاد می شود. اگر پوست سری چرب دارید، سعی کنید که موهایتان را با شامپوها و نرم کننده های ملایم مخصوص پوست چرب و یا شامپوهای فاقد روغن (مانند شامپو بچه) بشویید. اگر افراد دارای پوست سر چرب از شامپوهای مخصوص پوست خشک و یا شامپوهای حاوی روغن استفاده کنند، با توجه به مکانیزم واکنش منفی که در بالا ذکر شد، بدن سیگنالی دریافت می کند که روغن اضافی بر روی پوست وجود دارد، بنابراین تولید سبوم را کاهش داده و پوست سر شما از قبل نیز خشک تر می شود.

در طول فصولی که رطوبت هوا بیشتر است، افراد دارای پوست سر چرب شاید نیاز به دوبار شستشوی مو در روز پیدا کنند. علاوه بر این افراد با موی چرب نباید زیاد از حالت دهنده های مو نظیر سرم ها، کرم ها، ژل ها و اسپری ها استفاده کنند و یا بهتر است اصلاً از این محصولات استفاده نکنند. برخی از ترکیبات دست ساز خانگی می توانند برای بازگرداندن تعادل طبیعی پوست سر مفید باشند؛ می توانید ترکیب یک فنجان آب با یک فنجان سرکه سیب را بر روی پوست سرتان به آرامی ماساژ داده و سپس سرتان را با آب به طور کامل بشویید.

  موهای خشک

  موهای خشک معمولاً در نتیجه استفاده بیش از حد از رنگ های مو، قرارگرفتن های پی در پی و طولانی در زیر آفتاب و در مسیر باد و نیز استفاده مداوم از حالت دهنده های حرارتی مانند اتو مو و فر مو ایجاد می شود.

  به طور معمول خشکی مو منجر به ایجاد فولیکول های آسیب دیده و شکننده می شود، که به راحتی آسیب دیده و می شکنند. آسیب دیدن موها به دلیل شستشوی بیش از حد، استفاده از مواد شیمیایی بر روی مو و همچنین استفاده از محصولات موی بر پایه الکل، تشدید می شوند. برای افراد دارای موهای خشک، استفاده از شامپوهای مرطوب کننده، نرم کننده های مو، روغن های مو (به خصوص روغن های نارگیل و جوجوبا)، شستن کمتر موها، استفاده بسیار کم از حالت دهنده های حرارتی مو و استفاده از محصولات مراقب از موی بدون الکل، بسیار مفید است. همچنین در صورتی که هر روز مدت زیادی در زیر آفتاب می مانید، استفاده از محصولات مراقبت از مو با خواص ضد آفتاب ضروری است. اگر هیچکدام از موارد ذکر شده در کاهش خشکی پوست سر مفید واقع نشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید، شاید این خشکی به واسطه استفاده از دارویی خاص برای شما ایجاد شده است.

   روش تشخیص موهای خشک و چرب

   موهای خود را بشویید و پیش از اینکه به رختخواب بروید، اجازه دهید که موهایتان در هوا خشک شود. وقتی که از خوای بیدار شدید، یک دستمال برداشته و بر روی پوست سر خود فشار دهید. این کار را به ویژه در نزدیک تاج مو و پشت گوش هایتان انجام دهید. مقدار چربی که به دستمال می چسبد، تعیین می کند که موهایتان چقدر چرب است.

   موهای چرب

   اگر حجم زیادی از چربی و روغن روی دستمال وجود داشت، شما دارای مو و پوست سر چرب هستید. این بدین معنی است که شما باید 4 تا 5 بار در هفته موهایتان را بشویید.

   موهای معمولی

   اگر اثر بسیار کمی از چربی روی دستمال به وجود آمد، شما پوست سری نرمال دارید. شما می توانید موهایتان را یک تا 2 بار در هفته بشویید.

   موهای خشک

   اگر اثری از چربی بر روی دستمال باقی نماند، به این معنی است که موهای شما خشک است. این نشان دهنده فقدان رطوبت در مو و پوست سر شما است. شما باید از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت را به موهای شما اضافه کرده و در آن نگه دارد.

   موهای مختلط

   اگر اثرات چربی بر روی دستمال، با مالیدن آن روی برخی از قسمت های پوست سر باقی ماند، این نشان می دهد که دارای موهایی مختلط هستید. در این شرایط، اغلب موهای پشت گوش ها و بالای شقیقه ها مقدار چربی بیشتری دارند.

   از طرف دیگر، اگر سرتان پوسته پوسته می شود، احتمالاً پوست سرتان خشک است و باید از شامپوهای مرطوب کننده و محصولات مراقبت از موهای خشک استفاده کنید. استفاده از شامپو بدون سولفات و پارابن یکی از بهترین انتخاب ها برای پوست سر خشک است.

   اگر پوست سرتان هم چرب و هم پوسته پوسته بود، چاره چیست؟ اینگونه شرایط معمولاً به خاطر تجمع چربی های اضافه پوست سر در ریشه موها و نیز به دلیل شستشوی نادرست و غیرمنظم موها رخ می دهد. در این حالت پیشنهاد می کنیم که هم از محصولات کنترل کننده چربی و هم از تسکین دهنده های پوست سر به طور همزمان استفاده کنید. استفاده همزمان این محصولات، علاوه بر جلوگیری از تجمع چربی های اضافه در ریشه مو، تولید روغن اضافه توسط پوست سر را کنترل کرده و نیز سبب تسکین آن می شود.

    

   امروزه محصولات مراقبت از موی طبیعی و موثر زیادی وجود دارند که می توانید به کمک آن ها شادابی و طراوت موردنظر خود را همیشه به همراه داشته باشید. اطلاع کامل از نوع موهایتان، به شما کمک می کند که در هنگام خرید این محصولات تصمیم بهتری بگیرید تا به نتیجه موردنظرتان برسید. امیدواریم با این مطلب ما هم سهم کوچکی در زیبایی موهای شما داشته باشیم.